Prenumerera: Rss / Atom

 

Chalmeristers sommarjobb

av Karin Sahlin - 2011-12-30

Foto: Privat

Nu är det nya året runt knuten och det betyder att snart är det dags att börja söka sommarjobb. Som chalmerister har vi turen att få träffa mängder med företag under CHARM, men det är ändå inte alltid helt lätt det där med sommarjobb. Så för att ge lite inspiration så här under den mörkaste tiden på året ville Tofsen göra en liten tillbakablick till den gångna sommaren då vi ställde oss frågan vad chalmerister har för sommarjobb. Vi sökte därför upp några sommarjobbande chalmerister för att undersöka saken lite närmare.




En av de vi fann var Hampus Bengtsson, som läser sitt andra år på datateknik. Nyligen blev han invald i Pyrot, bland annat tack vare sitt brinnande intresse för eld och allt som smäller (ju högre desto bättre). Han fick sommarjobb på Linköpings Universitet på institutionen för Fysik, Kemi och Biologi och fick, liksom de andra tre sommarjobbande chalmeristerna, svara på lite frågor om sitt sommarjobb.

Vad jobbar du med?
Jag har haft varierande uppgifter men framför allt har jag arbetat för att uppdatera innehåll, funktionalitet och struktur på en avdelnings webbsida.

Hur fick du jobbet? Har du något speciellt tips för andra som letar sommarjobb?
Kontakter, kontakter, kontakter…

Vad är det som är bra med jobbet? Vad är roligt?
Universitetet är en lekfull arbetsplats även om man får mycket gjort. Det finns utrymme för att prova på saker som inte är kopplade direkt till mina arbetsuppgifter; exempelvis har jag fått provköra elektronmikroskop och varit inne i den halvfärdiga titanbeklädda byggnad där ett nytt elektronmikroskop ska installeras om några månader.

Vad är den största utmaningen?
För min del har det varit att jobba på universitet under sommaren, eftersom jag har behövt få tag i nyckelpersoner för att ta fram innehåll för publicering på webben. Många är på semester, men lyckligtvis är flera professorer dåliga på att koppla bort från jobbet och svarar ändå snabbt på mail.




Även Nils Wireklint, som läser sitt andra år på teknisk fysik, fick sommarjobb på Linköpings Universitet. Nils sitter med i F-styret där han styr och ställer och sägs bara kunna dansa tretakt, men gör så väldigt bra.

Vad jobbar du med?
Främst med att koppla om nätverkskablar i korskopplingsrum. Helt enkelt att dra en tp-kabel från switch till panel och se till att det blev någorlunda ordning på kablaget, rinse and repeat. Sedan som andra huvuduppgift fick jag en lista på nätverksuttag i byggnaden som de inte bokfört var de mynnar ut. Så jag fick en nyckel och gick runt och kollade på nätverksuttagen i alla rum jag kom in i (de flesta utom biohazard-klassade freonlabben).

Hur fick du jobbet? Har du något speciellt tips för andra som letar sommarjobb?
Tyvärr kan jag inte svara mer än kontakter här.

Vad är det som är bra med jobbet? Vad är roligt?
Det var en kul kontrast mot studierna, att skriva nummer på en kabel och koppla in den i två förutbestämda portar kräver ingen större intellektuell verksamhet. Sen så hade jag väldigt bra handledare som jag senare umgåtts även privat med. Så även om jag inte lärde mig så mycket har jag ändå haft väldigt trevligt.

Vad är den största utmaningen?
Lite skämtsamt att inte gäspa efter att ha stått bland tio switchars fläktar en hel dag. Annars så var det inte så mycket, de ordinarie anställda visste vad som behövde göras men orkade inte göra det själva så de tog in en sommarjobbare, även känd som kabelslav.




Vi frågade sedan Alexander Kazen, som har avslutat sitt första år på elektroteknik. Han gillar att fotografera och springer ofta med sin kamera i högsta hugg. Man kan då tycka att hans sommarjobb passar honom som handen i handsken då han jobbar på Assist Workshop i Lindköping.

Vad jobbar du med?
Kameratekniker. Framförallt för systemkameror och objektiv till dem.

Hur fick du jobbet? Har du något speciellt tips för andra som letar sommarjobb?
Kontakter, kontakter, kontakter. Ta alla chanser du kan för att skaffa kontakter där du kan tänka dig att jobba. I mitt fall kom jag första gången in förra sommaren mot slutet av lovet för att min pappa jobbar där. Då var det mest att jag inte hade något att göra, och frågade om det fanns någon plats jag kunde sitta och skruva lite för att sysselsätta mig, sa att jag inte ens behövde ha någon lön. Uppenbarligen gjorde jag ett bra intryck, för när jag mailade chefen i år med frågan om det kunde finnas möjlighet att få en sommarjobbsplats där var svaret jättepositivt.

Vad är det som är bra med jobbet? Vad är roligt?
Jag har alltid varit teknikintresserad, och tycker om att plocka isär saker för att se hur de fungerar. En annan sak jag starkt gillar är felsökandet, att se ett fel, försöka komma fram till vad som är orsaken och sen komma på hur man på bästa sätt åtgärdar det.

Vad är den största utmaningen?
Återigen, felsökandet. Att få in en kamera med ett fel ingen i huset har stött på förr, och försöka komma på vad det kan vara som ligger bakom. Och att försöka lösa det på smidigaste (och billigaste) sätt.




En annan chalmerist vi hittade var Josefina Kristensson, som läser sitt andra år på bioteknik. När hon inte går runt i labbrock, vilket hon tycker är bland det underbaraste på jorden, brukar hon ta varje chans hon får att vara i stallet med hästen Flisan. Hennes förtjusning för labbrockar och mikrobiologi är till nytta på hennes sommarjobb på AstraZeneca, R&D (reaserch and development).

Vad jobbar du med?
Jag har lite varierande uppgifter, först fick jag rena ett protein i en apparat som jag fick sköta själv, sedan fick jag blanda buffertlösningar till deras allmänna buffertförråd. Just nu jobbar jag med att rengöra och testa gelkolonner.

Hur fick du jobbet? Har du något speciellt tips för andra som letar sommarjobb?
Jag mailade en vän till familjen som jobbar på AstraZeneca och berättade att jag var intresserad av att jobbar där. Man var tvungen att skicka in en formell ansökan via deras hemsida, vilket jag gjorde och så fixade hon en plats åt mig. Mitt tips är att våga fråga, det kan finnas en möjlighet trots att det ser mörkt ut, de är ofta mer positivt inställda till sommarjobbare än man kan tro.

Vad är det som är bra med jobbet? Vad är roligt?
Alla är väldigt snälla och hjälpsamma, de vill att jag ska få en inblick i hur det fungerar i verkligheten och det är bra. Det jobbar många gamla chalmerister där ifrån bioteknik- och kemiprogrammen och det är kul att veta vad det blir av dem. Sen är det också väldigt roligt att få vara på labb och springa runt i labbrock bland massa dyra maskiner och ha på sig lila plasthandskar.

Vad är den största utmaningen?
Det var nog i början, när det var så mycket nya intryck och så mycket samtidigt och dessutom skulle man få in säkerhetstänkandet. Nu när man vet vad man ska göra är det snarare att man inte kan göra slarvfel då man jobbar med så dyr apparatur, då får inget gå snett.

Kategori:


Kommentera

|

 
 
Bildserier


Chalmers Big Jump Open 2011
29 jan 2011 - Foto: Emil Johansson

Björklund om CSN
24 nov 2010 - Foto: Emil Johansson

Kval till Universiaden i curling
1 nov 2010 - Foto: Emil Johansson