Prenumerera: Rss / Atom

 

Referat fullmäktiges sammanträde nr X1

av Linn Hansen - 2012-01-18

Årets första möte var extrainsatt för att diskutera rektorsvalet. Mötet hölls i Scaniasalen i Chalmers Kårhus onsdagen den 18:e januari 2012.

Anledningen till det extrainsatta fullmäktigemötet är att kårstyrelsen ville ha möjlighet att vidhålla sin åsikt angående rektorsvalet innan frågan behandlas på Chalmers AB:s styrelsemöte (19/1-2012). Kårstyrelsen lade fram en proposition där de yrkar

att Chalmers Studentkår anser att ett öppet rektorsval 2012 vore det bästa för Chalmers fortsatta utveckling.

att Chalmers Studentkårs representanter i Chalmers AB:s styrelse, i det fall styrelsen beslutar om annat än ett öppet rektorsval 2012, har fullmäktiges samtycke till att officiellt reservera sig mot beslutet.

Efter kårordförande Emilia Liljeströms presentation av propositionen, och ett antal frågor från ledamöter, tog fullmäktige ett enhälligt beslut att bifalla båda att-satserna.

Kategori:


Kommentera

|

 
 
Bildserier


Chalmers Big Jump Open 2011
29 jan 2011 - Foto: Emil Johansson

Björklund om CSN
24 nov 2010 - Foto: Emil Johansson

Kval till Universiaden i curling
1 nov 2010 - Foto: Emil Johansson