Prenumerera: Rss / Atom

 
Tävling

Funderat på att börja med kampsport? Vinn biljetter till uppvisning.

av Jenny-Yue Zheng - 2011-11-22
Den 27 november är det kampsportsuppvisning som anordnas av föreningen Shaolin Si Whush Guan (Shaolintemplets Wushuskola) i Valhalla sporthall. Då kan du få chansen att se de olika stilarna Kung Fu, Tai Ji och San Da live. Genom att svara på frågorna i fältet intill artikeln är du med i utlottningen av två fribiljetter.

Tofsen har träffat Christopher Skaloud som studerar på Z och är en av de huvudansvariga för uppvisningen för att få reda på lite mer om söndagens evenemang.

Vad är Shaolin och kan du berätta lite om de tre kampsporterna som kommer att visas upp?
Shaolin är ett tempel i Kina där kampsporten Wushu har utövats av munkar sedan ca 1500 år tillbaka och är därmed även en av de äldsta kampsporterna.

Gong Fu innehåller koordinerade rörelser ihopsatta till former där hela kroppen används och där varje rörelse har ett självförsvarssyfte. Det kommer att visas upp traditionella (t.ex. djurformer) och moderna (akrobatiska) stilar. Båda visas upp med och utan vapen.

Tai Ji är en slags långsammare variant av Gong Fu som utövas för att uppnå förbättrad hälsa genom ökat psykiskt och fysiskt välmående. Men även här finns en mening med varje rörelse.

San Da skiljer sig väsentligt från Gong Fu i och med att det är en ren sparringteknik som innehåller sparkar, slag, svepningar, blockeringar och kast som används för att effektivt besegra eller skydda sig mot sin motståndare. San Da utövas “man mot man” medan Gong Fu utövas enskilt.

Hur länge har du varit medlem och varför blev du intresserad av att börja träna?
Jag har varit medlem sedan föreningen grundades 1998 och är tillsammans med en till träningskamrat föreningens äldsta medlemmar. Jag blev intresserad just av den här föreningen för att det var en munk från Shaolintemplet som lärde ut kampsporten, vilket skiljde sig från andra klubbar och föreningar.

Vilka är det som kommer att delta i uppvisningen?
Det är i princip hela föreningen som kommer att delta. Man kommer att få se allt från nybörjaregrupper till tävlinggrupper. Allt från barn till vuxna. Sedan kommer det avslutas med en särskild uppvisning av vår uppvisningsgrupp samt våra två instruktörer från Shaolin. Man kommer bl.a. få se individuella former med olika vapen, koordinerade gruppformer och koreograferade stridsscener.

Varför tycker du att man ska komma och se uppvisningen?
Det är en jättebra chans att få se alla olika stilar som vår förening och Shaolin Wushu har att erbjuda. Mer information finns läsa på www.shaolin.se. Ett antal affischer kommer även att sitta uppe på olika anslagstavlor på universitetet.
Om man inte vinner tävlingen kan man köpa biljetter till uppvisningen på plats som då kostar 80kr för vuxna och 50 kr för barn.

Kategori:


 

Tävling

Tävlingen är nu avslutad och vinnaren har blivit utsedd.